10 esminių amino rūgščių ir kodėl mums jų reikia

Jūs greičiausiai susiejate baltymus su stipriais raumenimis, bet iš tiesų šis makroelementas yra kiekvienoje savo kūno ląstelėje. Amino rūgštys yra baltymų pagrindai. Baltymai yra pagaminti iš 20 skirtingų amino rūgščių, bet jūsų kūnas sugeba sintetinti pusę šių savybių. Kitą pusę turite suvartoti per maistinius šaltinius. Šios 10 aminorūgščių vadinamos “esminėmis” amino rūgštimis.

Pasak Michael Davidsono, Nacionalinės aukštojo magnetinio lauko laboratorijos Floridos valstijos universitete, ten yra 10 amino rūgščių, kurios yra būtinos, nors vienas iš jų, argininas, iš tiesų yra tik būtinas jauniems žmonėms. 10 esminių amino rūgščių yra argininas, histadinas, izoleucinas, leucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas ir valinas.

Be to, kad būtų užtikrintas baltymų struktūrinis stuburas, amino rūgštys taip pat veikia kaip fermentų, cheminių medžiagų, kurias jūsų kūnas naudoja pagreitinant biologinius procesus, reikalingus gyvybei išlaikyti, sudedamoji dalis. Tam tikro baltymo ar fermento amino rūgščių kiekis lemia jo unikalias savybes ir funkcijas. Pavyzdžiui, histadinas yra svarbus histamino, svarbaus jūsų organizmo imuninio atsako, sukūrimui. Treoninas reikalingas porfirinui kurti, kuris sukuria raudonųjų kraujo kūnelių pigmentą, kuris jungiasi su geležimi. Valinas yra aminorūgštis, kuri padeda sujungti baltymus.

Maisto produktai, tokie kaip mėsa, žuvis ir naminiai paukščiai, laikomi visaverčiais baltymais, nes juose yra visų būtinų amino rūgščių. Kiti gyvūniniai maisto produktai, tokie kaip pieno produktai ir kiaušiniai, taip pat laikomi visaverčiais baltymais. Augalų pagrindu pagaminti maisto produktai yra įvairių aminorūgščių, bet išskyrus sojos pupeles ir kinoją, kartu nėra 10 aminorūgščių. Tokie maisto produktai laikomi nepilna baltymų. Augaliniai aminorūgščių šaltiniai yra kukurūzai, pupelės, ryžiai, ankštiniai augalai ir riešutai. Vegetarai gali gauti pakankamą aminorūgščių kasdienį suvartojimą, naudojant daugybę šių augalinės kilmės baltymų šaltinių.

Svarbu, kad veganai vartotų daugybę amino rūgščių turinčių maisto produktų, kad būtų išvengta baltymų trūkumo, tačiau baltymų trūkumas dažniausiai yra skurdo, nei vegetarizmo, rezultatas. Kornelio universitetas pažymi, kad baltymų energija-nepakankama mityba ar PEM pasitaiko tose pasaulio dalyse, kur maisto tiekimas apriboja galimybę gauti visas būtinas amino rūgštis. Sunkus PEM, dar vadinamas kwashiorkor, gali sukelti kepenų pablogėjimą, anemiją ir odos uždegimą.

10 Essentials

Pagrindinių amino rūgščių funkcijos

Maisto produktai, kurių sudėtyje yra aminorūgščių

Aminorūgščių trūkumai