Juodojo mirties simptomų sąrašas

Apžvalga

Juodoji mirtis paprastai vadinama maru. Jis pasižymi trimis formomis: bubine maraga, pneumonija ir septicemija. Prievartautojas prasidėjo XIV amžiuje ir nužudė milijonus žmonių. Šiandien kai kuriose pasaulio dalyse kyla grėsmė. Pasak “Mayo Clinic”, antibiotikai dabar gali sėkmingai gydyti daugelį maro atvejų. Kai kurios agentūros kelia susirūpinimą, kad maras teroristais gali būti naudojamas kaip ginklas.

Buboniniai maro simptomai

Buboninis maras yra labiausiai paplitusi Black Death rūšis. Tai atsiranda, kai blusos, užkrėstos maro bakterijomis, įkando auką. Pagrindinis simptomas yra patinusios limfmazgiai, vadinami bubo, kurie auga iki 0,4 iki 3,9 colio skersmens. Jie randami kaklo, pažasties ar kirkšnies ir paprastai yra šilti ir skausmingi. Pažeisti limfmazgiai yra šalia blusos įkandimo. Kiti simptomai yra karščiavimas, šaltkrėtis, galvos svaigimas, galvos skausmas, raumenų skausmai, pykinimas, vėmimas, šviesos netoleravimas, sumišimas, viduriavimas, per didelis nuovargis ir skausmas rankose, kojose ir nugaroje. Simptomai pasireiškia po dviejų ar aštuonių dienų po perdavimo.

Pneumoniniai maro simptomai

Pneumoninis (ty plaučių) maras laikomas pavojingesniu negu buboninis maras. Jo simptomai yra sunkus kvėpavimas, stiprus kosulys, pykinimas, vėmimas, silpnumas, skystis plaučiuose, didelis karščiavimas, išsiplečiantis ar purusis kraujas. Žmonės sutaria, kvėpuojant oru, užterštu plaučių ar maro bakterijų užsikrėtusio asmens ar gyvūno kosuliu. Ir buboniniai maras, ir septicemijos maras gali pablogėti į plaučių uždegimą, o asmuo su buboniniu maru gali kosėti ir užsikrėsti savo plaučais, taip pat vystyti pneumoninius maras. Pneumoninių marų inkubacinis laikotarpis yra apie dvi dienas.

Septintiškos maro simptomai

Septikinė maras atsiranda, kai kraujas užsikrėčia marą sukeliančiomis bakterijomis. Tai teorizuojama taip, kad užkrėstas blusas ar gyvūnas įkando auką arčiau kraujagyslės, o bakterijos pirmiausia plinta per kraują, o ne dauginasi limfmazgyje. Septyninis maras taip pat gali atsirasti, kai boboninis maras yra neapdorotas. Remiantis Ligų kontrolės ir profilaktikos centrais, bakterijos susitrenkia imuninę sistemą ir pradeda daugintis kraujyje, skleisti visą organizmą. Sepsiškumo maro požymiai yra žemas kraujo spaudimas, organų nepakankamumas, pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas, šokas, karščiavimas ir šokas. “Mayo Clinic” teigia, kad gali pasireikšti kraujavimas iš po oda arba iš nosies, burnos ar tiesiosios žarnos. Be to, gangrenas gali nusiraminti nosį, pirštus ar pirštus, sukurdamas juodą, negyvą ir galbūt netinkamą odą bei audinius. Septicemijos maro inkubacinis laikotarpis svyruoja nuo vieno iki šešių dienų.